AVH-yhdistykset, Itä-Suomi

Itä-Suomen järjestösuunnittelija on Johannes Hietala.


Itä-Savon afasia- ja aivohalvausyhdistys ry

Tutustu yhdistyksen esitteeseen tästä linkistä!

Vilho Nousiainen (puheenjohtaja)
p. 015 557 546

Paula Mielo (sihteeri)
p. 050 3032 782
mielo.paula@gmail.com

Parikkalan vertaisryhmä

Satu Suojasalo
p. 0400 214 524 

Savonlinnan vertaisryhmä
Ulla-Riitta Waltari-Seppänen
p. 050 572 68 95



Keski-Suomen aivohalvaus- ja afasiayhdistys ry

Ulla-Riitta Kivinen-Sillanmäki (pj)
p. 040 504 8368
ulla-riitta.kivinen-sillanmaki.ky@kolumbus.fi

Päivi Littunen (siht)
p. 050 535 2930 (iltaisin)
paivi.littunen@elisanet.fi
 
Hankasalmen kerho

Pia Kolehmainen
p. 0400 467 499

Joutsan kerho
Satu Nokelainen
p. 044 972 4933
Jyväskylän kerho
Päivi Littunen, ks. yhdistyksen tiedot
Keuruun kerho
Satu Hyyryläinen

p. 014 269 0063 

Luoteisen Keski-Suomen kerho

Tuovi Kataja
p. 040 844 7561





Mikkelin seudun AVH-yhdistys ry

Tutustu yhdistyksen esitteeseen tästä linkistä!

Anja Kääriäinen (puheenjohtaja)
p. 050 573 3358
anja.kaariainen@gmail.com

Helena Valkama (sihteeri)
p. 044 211 8838
mikkelinafasia@gmail.com

Juvan AVH-afasiakerho
Gabi Zahnd-Lampinen

p. 0400 368250

Kangasniemen AVH-kerho

Ritva Alanne
p. 050 325 4939 

Mikkelin  AVH- ja afasiakerho
Raili Paunonen
p. 050 547 4773
Mäntyharjun  AVH- ja afasiakerho
Hilppa Tuominen
p. 050 327 6675
hilppa.tuominen@gmail.com
Pieksämäen afasiakerho                         
Hilkka Larinoja (liikunnan yhteyshenkilö)                                              
p. 0400 252 683                                            



Pielisen aivohalvaus- ja afasiayhdistys ry

Minna Kärkkäinen (puheenjohtaja)
p. 0500 883 736
minnakark1@luukku.com

Sirpa Saastamoinen (sihteeri)
p. 050 358 2593
sirpa.saastamoinen@windowslive.com

Perjantaikerho
Minna Kärkkäinen
p. 0500 883 736
minnakark1@luukku.com


Pohjois-Karjalan AVH-Yhdistys ry

Yhdistyksen kotisivut

Eevi Väistö (puheenjohtaja)
p. 050 367 5249
eevi.vaisto@gmail.com

Enon aivohalvaus- ja afasiakerho

Sirkka Räty (liikunnan yhteyshenkilö)
p. 050 409 8394 
sirkka.raty@tintti.net

Heinäveden aivohalvaus- ja virikekerho

Taina Huurinainen
p. 040 5224 261
taina.else@gmail.com

Joensuun tiistaikerho

Maire Kivimäki
p. 050 520 3987
maire.a.kivimaki@luukku.com

Juuan kerho

Teuvo Lehikoinen
p. 044 369 8641

Keski-Karjalan aivohalvaus- ja afasiakerho

Pirkko Kinnari
p. 050 412 6095
pirkko.kinnari@suomi24.fi

Toini Juvonen
p. 050 406 5901

Kontiolahden aivohalvaus- ja afasiakerho

Arja Kauppinen
p. 0400 429 966
arja.kauppinen@luukku.com

Susanne Rissanen
p. 0400 713 796

Liikuntakerho

Hillevi Kokkonen
p. 045 320 8140

Liperin aluekerho

Eila Mononen
p. 045 319 8320

Leena Tuovinen
p. 050 306 1797

Nuotta-kerho

Annikki Hämäläinen
p. 0500 274 651
nikihama@hotmail.com

Omaisten ryhmä

Marja Paavonkallio
p. 050 561 5683
marja.paavonkallio@gmail.com

Outokummun aivohalvaus- ja afasiakerho

Lilja Surakka
p. 050 544 1115
lilja.surakka@telemail.fi

Polvijärven aivohalvaus- ja afasiakerho

Maire Sormunen
p. 050 341 7937
maire.sormunen@luukku.com

Vuokko Tanskanen
p. 040 755 1514

Tarina-kerho

Marja Paavonkallio
p. 050 561 5683
marja.paavonkallio@gmail.com

Tukihenkilö-vastuuhenkilöt

Maire Kivimäki
p. 013 224 776 tai 050 520 3987
maire.a.kivimaki@luukku.com

Sirkka Räty 
p. 050 409 8394
sirkka.raty@tintti.net




Pohjois-Savon AVH-yhdistys ry

Yhdistyksen sivut

Tutustu yhdistyksen esitteeseen tästä linkistä!

Technopolis, Microkatu 1 (M-osa), 70210 KUOPIO
PL 1199, 70211 KUOPIO 

aivohalvausyhdistys@dnainternet.net
Päivystys kuukauden ensimmäinen maanantai klo 12-14.


Pirkko Miettinen  (puheenjohtaja)
p. 044 382 2350
pirkkomiettinen@hotmail.com


Kuopion aluekerho                                        
Raili Nykänen 
p. 017 261 7517
Siilinjärven aluekerho

Raija Hokkanen
p. 044 517 0348
raija.hokkanen@luukku.com

Suonenjoen Aivoparkki

Kalevi Oikarinen
p. 0400 946 584
kalevi.oikarinen@pp.inet.fi




Ylä-Savon AVH-yhdistys ry

Yhdistyksen kotisivut 
Mirja Vanhanen (puheenjohtaja)
p. 044 544 1708
mirja.vanhanen@gmail.com

Kaisa Laatikainen (sihteeri)
kaisamarjatta.laatikainen@gmail.com
Iisalmen kerho
Annikki Hartikainen
p. 040 583 0700
annikkih7@gmail.com
Kiuruveden kerho
Helena Sivonen
p. 0400 526 553
helesivonen@gmail.com