AVH-yhdistykset, Länsi-Suomi 

Länsi-Suomen järjestösuunnittelija on Carita Sinkkonen.


Etelä-Pohjanmaan AVH-yhdistys ry

Yhdistyksen verkkosivut

Tutustu yhdistyksen esitteeseen tästä linkistä!

Järjestötalo, Kauppakatu 1, 60100 Seinäjoki

Ville Ruismäki (puheenjohtaja)
p. 0400 562 434
ville.ruismaki@netikka.fi

Anne Saunamäki (sihteeri, jäsenasiat, työikäisten ja vertaistukihenkilöiden vastuuhenkilö)
p. 040 539 0012
anne.saunamaki@kurikka.fi

Afasia-kerho

Anita Kivistö
p. 040 568 7403

Alavuden seudun AVH-kerho

Seppo Kuokka
p. 040 500 9342 

Isojoen kerho

Tiina Pitkäkoski
p. 040 524 0026 (työ) tai 040 707 8202

Kurikan kerho

Erkki Koivuluoma
p. 0400 164056

Keski-Pohjanmaan AVH-kerho (Kokkola)
Leena Haakana
p. 0400 768 186
Lapuan AVH-kerho

Lapuan terveyskeskus/fysioterapia
p. 06 438 4872 

Pietarsaaren kerho
Merja Göös
p. 0400 669306

Seinäjoen seudun kerho

Anne Saunamäki
p. 040 539 0012

Vaasan kerho

Ville Ruismäki
p. 0400 562 434
ville.ruismaki@netikka.fi

Arvo Isomäki (liikunnan yhteyshenkilö)
p. 050 3239 442

Ähtärin AVH-kerho

Merja Alku
p. 040 736 9528


Jämsän AVH-yhdistys ry

Arja Maunula
p. 0400 823 058
arja.maunula@co.inet.fi
Jämsän seudun aivohalvaus- ja afasiakerho
Aino Mäyränen
p. 0400 443 836



Kanta-Hämeen AVH-yhdistys ry

Yhdistyksen kotisivut

 Tutustu yhdistyksen esitteeseen tästä linkistä!

Sisko Päivärinta (pj.)
p. 045 855 9324
sisko.paivarinta@saunalahti.fi

Taina Metsberg (sihteeri)
p. 045 855 9323
t_metsberg@hotmail.com

Forssan AVH-kerho

Tuula Rantala
p. 03 4191 2760 tai 040 588 8238
tuula.m.rantala@fshky.fi

Hämeenlinnan AVH-kerho

Sisko Päivärinta
p. 045 855 9324
sisko.paivarinta@saunalahti.fi

Iittalan AVH-kerho

Riitta Hurjanen
p. 0500 188 900
riitta.hurjanen@gmail.com

Kanta-Hämeen AVH-juniorit

ks. Taina Metsberg

Lopen AVH-kerho

Eeva-Liisa Vaittinen
p. 040 541 8112
eeva-liisa.vaittinen@welho.com

Riihimäen AVH-kerho

ks. Taina Metsberg

Turengin AVH-kerho
Raija Hartikainen
p. 050 511 6436
hartiraija66@luukku.com



Pirkanmaan AVH-yhdistys ry

Yhdistyksen kotisivut

Facebook

Tutustu yhdistyksen esitteeseen tästä linkistä!

Matti J. Mäkelä (puheenjohtaja)
p. 0400 637 402
insmjm@hotmail.com


Toimisto:

Toimisto on avoinna keskiviikkoisin klo 12–15
Lähteenkatu 2–4, 33500 Tampere
p. 0400 608 284 (arkisin 10–14.30)
toimisto@piravh.fi 

Hämeenkyrön Sisukkaat

Marjatta Saarenmaa
p. 040 719 7716

Mäntän kerho "Sisupussit"
Tapio Latonen
p. 0500 783 096
t.latonen@phpoint.fi 
Nokian kerho
Arja Kortesoja

p. 040 7315 310
rauno.kortesoja@elisanet.fi

Parkanon kerho
Hillevi Sammatti 
p. 040 913 8932
hillevi.sammatti@ppnet.fi 
Sastamalan seudun kerho
Sirkka Nummi
p. 046 594 4648
Valkeakosken seudun kerho

Terttu Nieminen
p. 040 843 7277

Virtain kerho

Satu Solja
p. 040 555 5301

Ylöjärven kerho
Kaija Mäkelä
p. 044 506 7790                                                                                                                   
AVH-liikuntaryhmä                                                                                           

Raija Hannonen
p. 044 968 2130
raija.k.hannonen@kolumbus.fi     

Kalakeisarit

Risto Ahlman
p. 0400 961 687
risto.ahlman@gmail.com                                                                             

Perjantaikerho

Laura Koivisto
p. 0400 794 282                                                                                     

Kuvataideryhmä

Pertti Ruoranen
p. 040 751 0100
pertti.ruoranen@pp.inet.fi                                                                                    

Boccia-pelikerho                                                                                                

Pauli Hietala
p. 040 512 8428                                                           

Shakkikerho

Juhani Lahtinen
p. 050 554 2280      


Satakunnan AVH-yhdistys ry

Yhdistyksen kotisivut
Tutustu yhdistyksen esitteeseen 
Juha Pajuniemi (puheenjohtaja)

p. 040 215 9420
juha.pajuniemi@suomi24.fi

Toimisto:
Esa Mäkinen

Esivallankatu 1, 28120 Pori
p. 02 633 2444, 0400 590 219
esa.makinen@pp7.inet.fi

Euran AVH-kerho

Ritva Järvinen
p. 02 865 1034 tai 0400 594 681
r.jarvinen@hotmail.com

Huittisten AVH-kerho
Heikki Ketonen
p. 044 375 0534
Kankaanpään Seudun AVH-kerho

Jaana Karmala-Vanamo
p. 040 757 4761
jaana@wanamo.fi

Noormarkun AVH-kerho

Tuija Mannila
p. 0400 366 673

Porin AVH-kerhot

Esa Mäkinen
p. 02 633 2444 tai 0400 590 219

Rauman AVH-kerho

Marjo Merinen
p. 050 537 7633
marjo.merinen@gmail.com

Raumbaat "nuoret"

Pirjo Eilola
p. 050 555 2807
pirjo.eilola@dnainternet.net

Helena Pullinen
p. 02 823 2746 




Turun seudun AVH -yhdistys ry

Yhdistyksen kotisivut

Tutustu yhdistyksen esitteeseen tästä linkistä!


Maritta Melander (puheenjohtaja)
p. 050 354 1700 
maritta.melander@pp.inet.fi 

Aila Stauffer (jäsenasiat)
p. 040 575 7792
aila.stauffer@dnainternet.net

Liisa Mankinen (sihteeri)
p. 044 200 5844
liisa.mankinen@pp.inet.fi


Laitilan seudun Aivokerho

Asko Virtanen
p. 050 536 4648
askovir@gmail.com

Annukka Järvinen
p. 044 273 1875
annukka1969@gmail.com


Paraisten aluekerho/Stroke klubben i Pargas

Harold Henriksson
tfn. 050 516 6520
harold.henriksson@kolumbus.fi

Birgitta Rittinghaus
tfn. 050 414 5081
birgitta.rittinghaus@parnet.fi
Paraisten suomenkielinen AVH-kerho
Anne Syväoja
p. 050 526 3201 
anne.syvaoja@gmail.com

Mynämäen alueen Aivokerho
Reino Kairavuo
p. 050 337 0688
reino.kairavuo@dnainternet.net
Salon AVH-kerho

Niilo Henell (puheenjohtaja)
p. 050 307 4916
niilo.henell@gmail.com

Riitta Laajasuo (sihteeri)
p. 044 285 4210
riitta.laajasuo@hotmail.com


Someron aluekerho
Armi Elo
p.  044 375 7910